“Ne hoş bir güzelliği vardır; hafif adımlarla, dünyadan gülümseyerek geçenlerin. Kimseye bir kötülüğü dokunmadan yaşayanların. Onurlu bir yaşamı seçenlerin.” Virginia Woolf

Bu mimozalar tüm hemcinslerime! Kadınlar Günümüz kutlu olsun! ❤️

Bana çok sevdiğim bir kadın hediye etti. Ben de çok sevdiğim kadınlara ve şimdi de size…

Mimoza Mart’ın ve Kadın direnişinin sembolü. Bir süredir hikayesini pek çok yerde okuduğunuza eminim. Okumadıysanız da lütfen bir göz atın. İçimizi açan, umudu beseleyen sarı rengi ve narin görünümünün arkasındaki güçlü karakteri ile oldukça kıymetli bir sembol. Biraz da hüzünlü bulurum yine de… Ne de olsa, zaten sahip olmamız gerektiği halde, savaşarak aldığımız hakları hatırlatmıyor mu?

Fotoğraf hemen oracıkta çekildi. Arka fon şehirden bir an, oldukça spontane (yazar burada kusura bakmayın diyor).

Ben, 40 yaşında bir kadınım. Onurlu bir yolu seçtim. Onurlularla yürüdüğüm bir yolu.

“Kadın doğulmaz, kadın olunur.” diyordu Simone de Beauvoir. Çok da haklıydı. Kadın olmanın değerini, anlamını biraz geç öğrendim. Çoğumuz gibi. Bu coğrafyada pek de şaşırtıcı gelmesin.

Peki bu yolculukta neler öğrendim:

🌱 Özdeğerimizin farkında değiliz. Hatayı hep kendimizde aramaya öyle meğilliyiz ki, narsist işverenlerin ya da ilişkilerin en sevdiği adaylara dönüşüyoruz.

🌱 Çoğumuzun alma-verme dengesi hasarlı. Vermek hep kutsandı. Adımız hep “feda-karlık”la anıldı. Oysa biz ettiğimiz fedadan kar beklemiyorduk: Özümüzden veriyorduk; “öz-verili”ydik. Ama özümüzden vere vere, özümüzü zedelediğimizi göremedik.

🌱 Çocuk olduğunda işini-kariyerini askıya alması beklenen biz olduk.

🌱 Yollar ayrıldığında çocuğa bakması gereken, “tabii ki” biz olduk.

🌱 En üzücüsü, yer yer hemcinslerimizin bile zorbalığına uğrayan yine biz olduk. Eril zihniyetin etkisinden kurtulamayan hemcinslerimizin.

Sene 2024. Biz halen bunları konuşuyoruz.

Bunlar halen gerçek;
yaşanıyor,
yaşıyoruz,
yaşıyorum.

Ölüyoruz. 💔

Bu tabloyu değiştirmenin tek yolunun, Simone’un eserlerinde hep altını çizdiği gibi, kadının kadına samimi desteği olduğuna inanıyorum.

Bir gün değil.
Göstermelik hiç değil.
İçten
Ve ömür boyu.

Ne mutlu böyle yaşayan kadınlara. Sizi seviyorum. ❤️