Neyin Peşinde?

Henüz 20 bile değildim: Ağacın yeşil yapraklarından süzülen ışığın, ruhumu kıpır kıpır ettiğini, tüm varlığımla hissettim! Biraz şaşkın ve çokça büyülenmiş… Belki de yaşamaya başladığım anlardan biriydi. Her şeye rağmen!

Evet, artık ben yeşile aşıktım; en az önceki sevgilim mavi kadar! Artık ruhumu şekillendiren, varlığıma anlam katan iki büyük aşk vardı hayatımda; iki büyük doğal afet.

Yıllar sonra, 36’yı tamamladığım o gün dile geldim: “Ağaçlar, karadaki denizlerdir.” dedim. İçimdeki yeşil ve mavi, bir olup anlattı tüm derdini.

Bilim Kurgu Yazarı bir “Kadın Şair” Ursula K. Le Guin ‘Rhegen İçin Bir Ağıt’ın son bölümünde şöyle diyor:

Seçtim,
zalim sanatı,
taşların, toprağın,
şeylerin bağını.
Bağlıyım ben
donmuş bir dikenin altında
soğuk bir ocağın yanında
durup şarkı söylemeye

Hayatım boyunca inandım:

  • Müziğin iyileştirici gücüne
  • Şarkı söylemenin ve dans etmenin bir terapi olduğuna: direksiyonda ve yalnız, bir otel odasının deniz seyrinde bağır çağır, ya da elinde sönmekte olan ama içindeki alevi taptaze bir tütünle…
  • Şiirin, edebiyatın, sanatın her türlüsünün; insanı dönüştüren ve güzelleştiren gücüne

Kendimi, gezegenimi anlatmak; esnasında anlamak istedim. Hepsi bu! İşte bunun peşindeyim.

Şair dediğime takılmayın, “Kadın Şair” olmak benim derdim. Elbette bu yolda tek değildim. Hayatıma anlam katan, bana cesaret ve güç veren tüm kadınlara gönülden bir teşekkür etmek isterim:

  • Kadın Şair olmayı “Leyla” gibi izlediğim filmi İşe Yarar Bir Şey için yönetmen Pelin Esmer (büyüleyen şiirleri için senarist Barış Bıçakçı) ve gurur duyduğum arkadaşım yapımcı Dilde Mahalli‘ye
  • Kadına asıl darbenin erkekten değil, kadından geldiğini altını çize çize anlatan Simone de Beauvoir‘e
  • Yazma Cesareti‘ni sorgulattığı için Nihan Kaya‘ya..

Bende en çok izi olan yol arkadaşlarıma: Selcen Gerçek, Derya Dabakoğlu, Özge Başak Yağmur, Özge Fırat, Işıl Berkun, Işıl Özgener, İlayda Pasiner, Dilek Kılıç

Ve tabii ki erkeklere… Siz olmadan olmaz, dünya kurulalı beri. Yeter ki güzel sevelim birbirimizi!

Blog açmak için tüm kahrımı çeken, sevgili eşim WordPress Expert Fikret Tozak ‘a, üyesi olduğum egitim.wpokulu.co ‘ya özel bir teşekkür..! Ve son dönemde gözlerimi biraz daha açan; öldüğü gün hayatıma dokunmaya başlayan, şiirle pek sevdiğim felsefenin kardeş olduğunu öğrendiğim Oruç Aruoba’ya. Buraya sığdıramadığım, tüm güzel insanlara: İyi ki varsınız!

Sevgiler,

Esra Tozak