Sam Altman: GPT-4 ve Chat GPT’nin yaratıcısı OpenAI’ın CEO’su. Bu ismi sık sık duyacağız. Yapay zeka konusunda tüm dünyanın dikkatleri üzerinde.

10 gün önce, ABC News’da 20 dakikalık kısa bir röportaj yayınlandı. Aynı ekipten Mira Murati’yi de dinleme şansınız oluyor. Youtube bağlantısını yoruma bırakıyorum.

Yapay Zeka’nın gelişimi ve diğer şirketlerin çalışmalarının aksine, “OpenAI’in halka açık şekilde, etkileşimli ilerliyor olmasının getirileri görtürüleri nelerdir?” vb. pek çok konu masaya yatırılmış.

Benim en çok hoşuma giden detaylardan birini paylaşayım:

Yapay Zeka’nın gelişimi ile ilgili kendisinin de kaygı duyduğunu belirttiği bir sırada, muhabir Rebbecca Jarvis hemen araya girip,

📌 “Yapay Zeka’nın gelişiminden korkuyor musunuz?” diyor.

Sam Altman:

📌 “Elbette korkuyorum. Kormasaydım, bana güvenmemeniz ya da bu işi yaptığım için üzülmeniz gerekirdi” diyor.

Sanırım verilebilecek en akıllıca cevaplardan birini veriyor. Ben bu yanıtı çok beğendim. Tam da duymak istediğimiz gibi. Ama, istediğimizi vermek için değil, samimi bir şekilde söylediğini hissettiriyor. Kullanım ve güvenlik konusunun aslında tüm toplumun sorumluluğunda olacağının altını çiziyor. Benim de karşıt görüşleri analiz etmeye çalışmaktaki en büyük motivasyonum bu doğrusu.

Ayrıca,


📌 “Tamamen kapalı kapılar ardında çalışıp, direkt GPT-7’yi çıkarsak daha mı iyi olacaktı? Toplumla etkileşim içinde gelişmesini istedik.” tanıdındaki cümlelerinde, 5 değil 6 değil, aniden “7” demiş olması da gözümüzden kaçmadı! İçeride kim bilir kaçıncı versiyon çalışılıyor..

Sevgili Rebbecca’ya gelince, yayın boyunca küçük Yapay Zeka’ları kendi yaratmış gibi bir üslupla yöneltiyor sorularını : ) Sam Altman’ın sakin ve mütevazi yaklaşımına bir kez daha sempati duymamızı sağlıyor. Eksik olma Rebbecca!

Sam Altman, Open AI & Rebbecca Jarvis, ABC News