Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) ve İTÜ gibi iki önemli kuruluşun liderliğinde kamu, özel sektör ve akademi işbirlikleri aracılığı ile yapay zeka teknolojisine yönelik ulusal ve uluslararası bir ekosistem ağı oluşturmayı hedefleyen “Türkiye Yapay Zeka Platformu – AITR” her ay kıymetli isimleri ağırladığı buluşmalar düzenliyor.

Yapay Zeka Kültür Dönüşümü – Eczacıbaşı – Cansu Aktaş Dinçel

29 Şubat’ta Eczacıbaşı ev sahipliğinde gerçekleşen AIWARENESS Buluşmasına katılmıştım. Ne güzel bir isim vermişler, değil mi: AI-Wareness!

Sektörden önemli isimleri dinlemenin yanısıra, ekosisteme katkı sağlayan, merak duyan pek çok kişiyle tanışma fırsatı buluyorsunuz.

Açılış konuşmasını, TBV adına Çağdaş Ergin gerçekleştirdi:

📌 “Daha İyi Bir Gelecek İçin Yapay Zeka – AI For Good” hedefine değindi.

📌 Cansu Aktaş Dinçel, Eczacıbaşı’nda Yapay Zeka çalışmaları ve kültür dönüşümünden bahsetti. Benim en çok dikkatimi çeken, “Business Technologist” olarak kodladıkları görevler oldu. Tıpkı bir iş analisti gibi, firmayla yapay zeka uygulamaları arasında adeta bir köprü kuruyorlar. “Daha çok hangi pozisyonlardan katılım oluyor?” diye sordum merak edip; Hilmi Koçak, bu görevlere seçilenlerde ne gibi ortak özellikler olduğunu detaylarıyla tarifledi.

Doç. Dr. Nazım Kemal Üre

📌 İTÜ Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği Bölümü’nden Doç. Dr. Nazım Kemal Üre , pekiştirmeli öğrenmenin (reinforcement learning – RL) yapay zekanın bugünüyle geleceği üzerindeki etkisini ve potansiyelini anlattı.

📊 “Yeterince para ve data varsa her şey mümkün!” dedi, kulağımıza küpe oldu.

Ben çok kıymetli buluyorum bu çatı altında yapılanları. Merakı olanların mutlaka takip etmesini öneririm.

O halde, güzel bir kutlamayla bitirelim bu yazıyı:

Prof Dr. Altan Çakır

Dün AITR eş başkanı, İTÜ Araştırma Dekanı Prof Dr. Altan Çakır’ın doğumgünüydü. AITR ve bizler için çok değerlisin hocam. İyi ki doğdun! 🎈