Kelime Müzesi, ister hafta içi ister hafta sonu olsun, harika bir rota olmaya aday! Türk Diline vefa borcu olarak, Şermin Yaşar tarafından 26 Eylül Dil Bayramı’nda açıldı. Konuya uygun şekilde, güzel deyişlerimizi kullanarak, müzenin “çiçeği burnunda” olduğunu söyleyebiliriz mesela. 🌸

Bahsi açılınca görmemiştim diyen çok oluyor… Evet haklısınız, çünkü müze yeni açıldı 🙂

“Başlarım Şimdi Anneliğe” isimli ilk kitabıyla, daha çok çocuk edebiyatı yazarı olarak tanıdığımız Sevgili Şermin Yaşar,

🫂 “Kelimelerle sarılı bir dünyanın içerisine gözlerimizi açıyoruz ve onlara pek de değer vermiyoruz aslında.” diyor.

Bu soyut kelimeleri somutlaştırmak ve hak ettikleri değeri bulsunlar istemiş. Bilhassa gençleri ve çocukları düşünerek gerçekleştirilmiş belki ama, her yaştan ziyaretçinin zevk alacağı, kuşakları kaynaştırıcı bir çalışma olmuş bence.

Etimolojiye olan sevgisini okurları iyi bilir. Müzeyi gezerken de an be an hissedeceksiniz. Kelimenin sanatla ve günlük hayatla bağlantısını görebileceğiniz bir mekan tasarlamış. Kendi kelime müzemizi kurmaya da vesile olmuş.

Atasözlerinin, deyimlerin ve hatta şairlerin de canlandığına tanık olacaksınız burada: Ankara Altındağ’da, Ankara Kalesi’nin azıcık aşağısında. Gezinize bir tam gün ayırırsanız hem çevreyi görüp hem yakındaki diğer müzeleri de gezme şansınız olur. Ben hepsini göremedim, aklım Ankara’da kaldı doğrusu. İlk fırsatta tavsiyemi kendim de yerine getirip, müzeyi kızımla da gezeceğim!

Gezi sırasında ve sonrasında çeşitli paylaşımlar yaptım instagram hesabımdan. Yorumdan bloguma ve hesabıma ulaşabilirsiniz (Şermin Hanım’la bir fotoğraf alma şansım da oldu:) Ama merakınızı doyurmak değil, beslemek istiyorum. Müzedeki sürprizlerin tadı kaçmasın, değil mi!