Spotify meşhur listelerini yayınladı. Hadi biraz eğlenelim. 💃🎶

Lise yıllarından beri sıkı bir klasik müzik dinleyicisiyim. Ama Bach’ın yeri başka… O notalarına matematiği kazımış, kendini ve sevdiklerini ince ince şifrelemiş bir sanatçı. Yalın Alpay’ın YapıtSöküm’ünde okumuştum detaylarını. Kilisenin ölümü sonrası ona vasat demesine ne demeli..

Müzik zevki bir insanın ruhunu okumak gibi. Benimki beş benzemezi bir araya getiren savruklardan. Rocksever benliğimizi ancak Bach’la dinginleştirebiliyoruz mu desek…

Klasik sevdiğimi bilen bir arkadaşım, bazen dinlediğim şeylere şaşırıp “Sen mi dinliyorsun bunları?” diye takılıyor… Bu, her öğün portakallı ördek yemeyi beklemek gibi geliyor bana. Bunun street food’u var, ekşisi, tatlısı, tuzlusu var.. Değil mi 😉

Gelelim Podcastlere 🎧

1. Evrim Kuran: 3+3’le geçtiğimiz yaz Covid olduğumda tanıştım. Bir daha da bırakamadım. İnsan bir podcaste sarılmak ister mi? Ben istedim. Öyle çok arkadaş oldu bana…

Diyalog şeklinde ilerleyen yayınlar kesinlikle daha çok dinleniyor. Çünkü kendinizi sohbete 3. kişi gibi hissediyorsunuz, sahiciliği arttırıyor.

Kurgusu, birbirinden değerli konukları, tavsiye ettiği kitapları… Biraz bozulmadım da değil, bunca zamandır bana tavsiye eden neden olmadı diye..

Kitaplardan Bir Kuple:

📚 Dip – Seth Godin

📚 Factfullness – Hans Rosling

📚 Onlar Göçtü Buradan, Z Bir Kuşağı Anlamak – Evrim Kuran

2. Mitolojik İnciler: İtiraf edeyim, bunun dinleyicisi 8 yaşındaki kızım! Sevgili Çetin Karahan önermişti. Bahar çok sevdi, beraber dinliyoruz. Bazı bölümler sakıncalı olur diye endişeleniyor insan. Bizimki: “Anne bunlar gerçek değil ki, sen inanıyor musun yoksa” diyor.

3. Dünya Trendleri: Aykut BALCI ilk keşfettiğim andan beri listemden eksik olmayan bir isim. Eski radyocu olması işindeki profesyonelliği görünür kılıyor. Teknoloji ve trendleri takip etmek isteyenler zaten adını ezbere biliyor. Bir süpriz yapabiliriz sizlere Aykut’la 🎈

4. Kendimize İyi Davranamadığımız zamanlarda Beyhan Budak‘ın kapısını çaldığımız doğrudur. Bu kapı biraz farklı ama: Podcasti açıyor, 7/24 erişebiliyorsunuz. Pandemide ruh sağlığımızı korumak kolay olmadı.

5. Ve tabii ki listelerden asla eksik olmayan İnanç Ayar : Bir Yaşam Felsefesi Olarak Girişimcilik dinleyen herkesin ruhuna sinmiyor mu?

Sizde ne var yok? Bizimle paylaşır mısınız listelerinizi?