Ben hüznü eylülde değil “haziranda” yaşıyorum. Haklısınız, ben de bir hoşum! Kış çocuğuyum ama, fikirlerde ve duygularda olduğu gibi mevsimlerde de özgürlüğü seviyorum. Hepsinin yeri ayrı; ıslanmayı da üşümeyi de güneşin içime girmesini de farklı seviyorum. Bir elin parmakları birbirinden nasıl ayrılır, bilmiyorum.. 


Haziran geldiğinde, çok özlediğim birinin daha gelirken gideceğini biliyormuşçasına üzülüyorum. Sanki gelişini, gidişi kadar büyük bir hüzünle karşılıyorum. Yok, öyle melankolinin 7/24 barınabileceği bir plato değil ruhum. Bağır çağır gülmeyi, derin muhabbetler kadar geyik muhabbetleri de seviyorum. Ama son üç yazdır bu hissi doz aşımıyla yaşıyorum.


Yaş almakla mı ilgili… Acaba yaşlanmaya bir çeşit direnç mi bu bendeki? İki yıl önceydi çok iyi hatırlıyorum; diz için fizik tedavi görüyordum. Camdan dışarıya baktım, döndüm salona baktım: Elinden oyuncağı alınmış bir çocuk gibi, kapladı hüzün içimi. Aniden! Görünür hiçbir sebep yokken… Ve (henüz) görünmeyen sayısız sebeple! “Yaz” diyordum, “bu kadar kısa sürmemeli.. Çocukken her gün gittiğimiz deniz, böyle sadece üç beş günde bitmemeli.”

Şehrin ortasında bir deniz kızı! Kadıköy Yoğurtçu Parkı 11 Mart 2021

Ne olduysa o gün oldu, o gün başladı. Bu üçüncü yaz ve ben yine bu üç aya sığamıyorum. Sonbaharı, kışı ve baharı deli gibi sevsem de, yazı daha geldiği gün özlüyorum. Üstelik üşümeyi çok seviyor, daha yaz sıcağında kış soğuğunu istiyorum.

Yaz hep kaybetmek gibi
Sonunu en belli eden, sonu en keskin en acıtan mevsim
Yaz tembellik
Planlı plansızlık, plansız planlılık
Yaz akıl çelen
Şişede durduğu gibi durmayan, vitrinde olduğu gibi üstümüze uymayan
Yaz bir yelkenli
Üstünde olmaktan daha güzel uzaktan seyri
Yaz..
Bana hiç yazmayan

Yaz ne yapsın kışı
Onun plajlar dolusu denizi var
Anası, kabuğu, mercanı… Üstelik denizaltı!
Oysa kış yapayalnız
Kim sevdi ki üşümeyi
Fırtınalar koparsa da düşünceli

Kış nasıl eylesin yazı
Var anca bir kuru soğuğu
Cüce bir ay beni doğurduğu
Güçlü olsa da tabiatı
Sevemedi kişioğlu

Yaz bir döngü
Kış hayata bir sövgü-
Bir övgü

Yaz bir yarım
Kış
Tamamlamayan
Öteki yarım

Not: Kapak görseli Şile Kumbaba: 10 Şubat 2021 – Kendi objektifim.

Bilmem, mevsimler ve döngüler arası bağları yazarak kurmaya gerek var mı..